خانواده نفس برای پاسداشت نوروز باستانی هفت سین طراحی کرده است. هفت سین ما برای ایجاد تغییرات در زندگی شماست.

هفت سین خانواده نفس

اولین سین سلامتی است.

سلامتی جسم و روانمان همیشه در الویت است. مراقبت از روان همان قدر اهمیت دارد که مراقبت از جسم و صورتمان برایمان مهم است. این نکته را باید ذکر کنیم که جسم و روان جدای از هم نیستند هرچقدر که به بدنمان توجه کنیم ذهن و روانمان هم بهتر عمل می کند. به عنوان نمونه در تمرینات ذهن آگاهی با توجه کردن به نفس کشیدن که زندگی ما به آن وابسته است بدنمان را حس می کنیم و به آن توجه می کنیم یعنی با تمرکز در نفس به بدنمان آگاه می شویم و بعد از انجام مراقبه تنفس تمرینات کششی و نرمش هایی را انجام می دهیم که از یوگا گرفته شده است. توجه توامان به بدن و آگاه بودن از احساس و هیجانات هر لحظه کلید سلامتی جسم و روانمان است. چون تا وقتی به بدنمان آگاه نشیم و دردها و گرفتگی های آن را نبینیم نمی توانیم برای درمان قسمت آسیب دیده کاری انجام دهیم. مراقبه بدن به ما کمک می کند تا هماهنگی بیشتری بین مغز و سلسله اعصاب انجام شود و وقتی به تنفس توجه می کنیم گردش خون و اعصاب هماهنگ می شوند و محلی از بدن ما که گرفتگی و درد دارد بهتر نمایان می شود و ما می توانیم برای آن درد و آسیب دیدگی کاری انجام دهیم به پزشک مراجعه کنیم و آزمایشات مربوطه را انجام دهیم و یا تمرینات ورزشی متناسب با آن گرفتگی و درد انجام دهیم.

دومین سین سادگی است.

ساده سازی راهکار مسائل پیچیده است

سادگی یعنی کمترین؛ یعنی حداکثر استفاده از کمترین امکانات. معمولا ما آنقدر ذهن و دور و اطرافمان را شلوغ می کنیم که نمی توانیم دم دست ترین ابزارها را برای شادی و خوشحالی خودمان ببینیم. در آشپزخانه آنقدر لوازم مختلف و قابلمه و دیگ و کاسه و بشقاب و انواع چاقو را در کابینت و کشوها ریخته ایم که در بعضی مواقع یادمان می رود که رنده مخصوص خیار داریم یا هویج پوست کن و یا آنقدر کشوها و کابینت ها بهم ریخته است که ابزار مورد نظرمان را نمی توانیم پیدا کنیم. نظم دادن و دور ریختن لوازم و ابزار معیوب و ناکارامد به ذهن ما کمک می کند تا تمرکز بیشتری داشته باشد. هرچقدر دور و بر ما خلوت تر باشد تمرکز ذهنمان نیز بیشتر است. خانه تکانی نوروز به ما کمک می کند تا لوازم کهنه و بلااستفاده را دور بریزیم و به سادگی از آنچه که داریم بتوانیم حداکثر استفاده را بکنیم.

سومین سین سبک زندگی است.

سبک زندگی سازنده

بیاییم در قرن جدید سبک زندگیمان را تغییر دهیم افکار باورها و اعتقاداتی که مانع رشد ما شده اند پیداکنیم و آنها را یادداشت کنیم و خط بزنیم و بجای آنها باورها و ارزشهایی را جایگزین کنیم که به رشد و پیشرفت مالی و عاطفی ما کمک می کند.

چهارمین سین سیرت است.

مطالعه برای توجه به سیرت بجای صورت

همانقدر که به صورتمان توجه می کنیم باید متوجه سیرت مان هم باشیم. مطالعه به سیرت ما کمک می کند و از درون پر و سرشار می شویم و حرفی برای گفتن خواهیم داشت. امروزه با نفوذ شبکه های اجتماعی دیگر کمتر به سراغ کتاب می رویم. پست ها و استوری های اینستاگرام منبع معتبری برای یادگیری نیستند و مقاصد اقتصادی و تبلیغاتی پشت مطالب آنهاست. اما نویسندگان کتاب ها برای نوشتن از سالها مطالعه و تجربه زندگی خودشان می گویند و شما با یک انسان طرف هستید و نه یک شرکت و یک برند یا کمپانی بزرگ.

پنجمین سین سرزندگی است.

سرزندگی و شادابی را از درون ایجاد کنیم

دوری از افسردگی و اضطراب دوران پاندمی و کمتر حضور یافتن در اجتماع و ترس و استرس از کرونا باعث شده است تا ذهن ما در این دوسال گذشته پر از اخبار ناگوار و خبرهای ضد و نقیض درباره کرونا مرگ و میر و عواقب اقتصادی آن باشد. این مسائل ذهن ما را درگیر کرده و از گذشته احساس می کنیم انرژی ما کمتر شده و پویایی خود را در زندگی از دست داده ایم. اما قرنطینه و در خانه ماندن های طولانی مدت می تواند فرصتی باشد تا از مسائل و اضطراب های بیرونی دور شویم و به خودمان توجه کنیم. مطالعه و ورزش کنیم و قدر سلامتی مان را بدانیم و از کنار خانواده بودن خوشحال باشیم. پدر و مادرمان را دقیق تر ببینیم. فرزندان و همسرمان را بهتر بشناسیم و از همه مهم تر خودمان را موشکافانه بررسی کنیم و نقائص خود را در بیاوریم و بنویسیم و رنجش ها و کدورت ها را بررسی کنیم و خساراتی که به خود و خانواده وارد کردیم ببینیم و راهی برای جبران برگزینیم.

ششمین سین سرور است.

رقص با موزیک شما را شاداب می کند

برقصیم موزیک گوش دهیم و فارغ از بیرون باشیم و از درون بجوشیم و شکوفا شویم. دنبال علایق خود برویم. ساز موسیقی مورد علاقه مان را بیاموزیم و بنوازیم و برقصیم و برقصیم. مانند شاخه درختان در باد آزاد و رها باشیم.

هفتمین سین سرزمین است.

سرزمین خود را بسازید

سرزمین خودمان را بسازیم ارزشهای جدید خلق کنیم به زندگی خود معنا و مفهوم ببخشیم. آرزوها و اهداف خود را برای قرن جدید بنویسیم و ارزش ها و باورهای خود را با توجه به اهداف جدید تغییر دهیم. برای اهدافمان برنامه بنویسیم و مرحله بندی کنیم از کوچک به بزرگ. با افرادی که در راستای اهداف مان هستیم معاشرت کنیم و دوستان و روابط زائد را کنار بگذاریم و افرادی را در کنار خود نگهداریم که سلایق و ارزش های مشترک با ما دارند و کمک کننده پرانرژی و پویا هستند.